GM Richard RAPPORT – një shahist i çmendur

Richard Rapport është një mjeshtër i madh hungarezo-rumun, nënkampion me Çmimin e Madh të FIDE-s 2022, çmim që i siguroi një vend në Turneun e Kandidatëve të FIDE-s në shah 2022.

Ky mjeshtër i shahut, posedon gjithashtu një qasje unike hapëse dhe krijuese, të kombinuar me një stil të hollë.

GM Daniil Dubov, miku i Raportit, që e sfidonte shpesh në kampionatet e të rinjve, kujtoi se në kohët e hershme: “Raporti, ishte një lojtar rock-and-roll. I zgjidhte lëvizjet hapëse, në dukje të rastësishme dhe mund ta fitonte lojën me çdo kusht. Ishte një lojë e çmendur, por me shumë talent”.

Pas vitit 2017, stili i Rapport u bë më solid. “Ai u transformua nga një taktik swashbuckling në një lojtar delikate pozicional”, tha Dubov. Edhe tani, idetë e hapjes kreative të Rapport mund të kapin edhe lojtarët më të mirë në botë, siç ndodhi me GM Fabiano Caruana.

Rapport mësoi të luante shah kur ishte katër vjeç. Suksesi i tij i parë erdhi në moshën 9-vjeçare kur fitoi kampionatin evropian në seksionin U-10. Rapport përparoi shpejt nën drejtimin e GM Robert Ruck dhe u bë FM në 2008, IM në 2009 dhe GM në shkurt 2010 në 13 vjet e 11 muaj, më shpejt se mrekullitë e shahut bashkatdhetar të tij, GM Judit Polgar dhe GM Peter Leko.

Në vitin 2012 Rapport ndau i pari me GM Alexander Ipatov në Kampionatin Botëror të Juniorëve, por përfundoi si nënkampion në tajbreak.

Në fillim të vitit 2013, Rapport u bashkua për herë të parë me GM Arkadij Naiditsch në Tata Steel Group B dhe fitoi një ftesë për ngjarjen kryesore vitin e ardhshëm, por pjesëmarrja e tij e parë në një ngjarje elitare ishte mjaft e suksesshme. Rapport shënoi vetëm 3.5/11, edhe pse mundi gjeneralistët Boris Gelfand dhe Pentala Harikrishna.

Në maj të vitit 2014, kur vlerësimi i Rapport kaloi pikën 2700, ai hyri në klubin elitar të lojtarëve, megjithëse nuk mori shumë ftesa në turnetë më të fortë. Stili i tij agresiv e lejoi atë të shkatërronte lojtarët me vlerësim më të ulët në turnetë e hapur. Kur Rapport sfidonte lojtarët kryesorë, guximi i tij rrallë përfundonte mirë, por ai mund të jepte një goditje të zgjedhur mirë, si në këtë lojë kundër GM Levon Aronian. Do të shohim lëvizjen e jashtëzakonshme Rh1!! përsëri në një lojë të mëvonshme.

Në fund të vitit 2016, Rapport mposhti GM Wei Yi në ndeshjen midis dy lojtarëve më të fortë, të rinj, në botë. Zgjedhjet origjinale të hapjes së Rapportit dhe aftësia e jashtëzakonshme e lojës së fundit, tërhoqën vëmendjen e askujt tjetër përveç IM Daniel Rensch, Shefi i Shahut në Chess.com.

Në vitin 2017, Rapport mori pjesë për herë të parë në një ndeshje të kampionatit të shahut të shpejtësisë, duke humbur ndaj GM Alexander Grischuk 9,5-17,5. Rapport pati një ecuri shumë të suksesshme në Kupën e Botës FIDE 2017 në Batumi, ku mundi gjeneralistët Wei, Li Chao dhe Evgeny Najer dhe humbi vetëm nga GM Ding Liren në çerekfinale.

Megjithatë, ngjarja më e rëndësishme dhe më formuese atë vit ndodhi në jetën personale të Rapport: ai u martua me shahisten tjetër, WGM Jovana Vojinoviç.
Rapport shënoi 7.5/10 në Gibraltar Masters Tournament 2018, duke u ndarë së pari me GM-të Aronian, Maxime Vachier-Lagrave, Hikaru Nakamura, Nikita Vitiugov, Michael Adams dhe Le Quang Liem dhe humbi nga Aronian në gjysmëfinalen e playoff-it.

Rapport përfundoi një pikë pas liderëve, GM Dubov, Anton Korobov dhe Saleh Salem, në Abu Dhabi Masters 2018. Loja e tij kundër GM Amin Tabatabaei në këtë turne tregon një standard të artë të strategjisë së White në lojën italiane. Mos e humbisni mundësinë për të mësuar këtë hapje evergreen nga Rapport.

Në vitin 2019, Rapport mundi GM Sam Shankland 31.5-16.5 në një ndeshje të shpejtë dhe blitz të Champions Showdown. Në të njëjtin vit, ai doli i pari në turneun e Super Grandmaster Danzhou, duke shënuar 4.5/7, gjysmë pikë përpara GM Yu Yangyi dhe Wei, dhe ndau i dyti, me GMs Ian Nepomniachtchi, Radoslaw Wojtaszek dhe Teimour Radjabov në Dortmund Sparkassen Tournament.

Pas këtij suksesi, Rapport hyri në vitin 2020 i renditur i 14-ti në botë, por shpërthimi i COVID-19 e ndërpreu karrierën e tij për më shumë se një vit. Në mënyrë retrospektive, pauza mund të konsiderohet e dobishme sepse më parë Rapport kishte luajtur pa probleme, në më shumë se 100 lojëra klasike, çdo vit dhe kurba e tij e vlerësimit njihte rënie-ngritje. Sidoqoftë, që nga viti 2021, kur rifilluan turnetë jashtë bordit, vlerësimi i tij ka shkuar vetëm në një drejtim: lart.

Turneu i Kandidatëve
Rapport ishte i ftuar në Grand Chess Tour 2021 si pjesëmarrës i plotë. Ai ndau i katërti me Aronian në Paris Rapid & Blitz, zuri i treti në Saint Louis Rapid & Blitz dhe përfundoi në mes në Kupën e tetë Sinquefield.
Rapport ishte lider i vetëm në gjysmë të turneut Norway Chess 2021, por përfundoi në vendin e tretë pas humbjes nga Carlsen dhe GM Alireza Firouzja.

Në vitin 2021, Rapport fitoi ndeshjen e tij të parë të kampionatit të shahut të shpejtësisë, kundër GM Alexey Sarana, me rezultatin 16.5-14.5, por humbi me GM Nihal Sarin 9-18, në çerekfinale.

Në fund të vitit 2021, Rapport u barazua me Caruana (24/36) për të parën në Memorialin Gashimov në Baku dhe përfundoi si nënkampion, pasi humbi ndeshjen e playoff-it të Armagedonit.

Në janar 2022, Rapport theu “magjinë e tij Tata” duke shënuar 8/13 dhe duke u ndarë i dyti me GM Shakhriyar Mamedyarov në 84th Tata Steel Masters, ku ai përsëri tronditi botën e shahut me lëvizjen …Rh1!!.

Rapport u kualifikua për serinë e Çmimit të Madh të FIDE 2022 me vlerësimin e tij. Ai humbi nga Nakamura në gjysmëfinalen e ndeshjes së parë në Berlin, por zuri vendin e parë në turneun e Beogradit. Rapport luajti me shumë pak kohë në lojën e fundit, të ndeshjes së tij të fundit kundër GM Dmitry Andreikin dhe u shpërblye me disa lëvizje nën nivel nga kundërshtari i tij.

Ky sukses i siguroi Rapportit, një vend në turneun e shahut të kandidatëve FIDE 2022. Në maj 2022 ai zuri vendin e pestë në listën e vlerësimit të FIDE-s, me një vlerësim të lartë në karrierë: 2776. Turneu i kandidatëve, nuk ishte sukses për Rapportin, pasi ai shënoi vetëm 5.5/14 dhe ndau vendin e fundit, me Jan-Krzysztof Duda.
Në qershor 2022, ai pranoi ftesën e Federatës Rumune të Shahut, për të përfaqësuar Rumaninë (në fuqi, prej shtatorit 2022).

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts