Nxënës i Kasparovit: Mbreti i shahut, luan në Durrës!

Mbi 100 ekipe! Mbi 100 milion shikues, nga e mbarë bota! Ky do të jetë kampionati më i ndjekur dhe jo vetëm për faktin, se vjen në Durrës, Shqipëri!

Kampionati Europian i Klubeve 2023, që numërohet si i 45-ti për meshkuj, ndërsa i 38-ti për femra, sjell në Shqipëri, si asnjëherë më parë, mbretin e shahut. Numri 1 në botë, Magnus Carlsen, do të gëzojë sa edhe befasojë, të gjithë admiruesit e shahut në Shqipëri. Lojtari më i mirë i botës: 5 herë kampion bote në shah, 4 herë kampion bote në shahun e shpejtë dhe 6 herë kampion bote në Blitz, do të luajë për Klubin Offerspill.

Një nga mjeshtrit më të rinj në histori – u bë master në moshën 13 vjeç, 4 muaj e 27 ditë. Prej vitit 2013, Carlsen mban vlerësimin më të lartë Elo – 2882 pikë.

Çfarë nuk dini për Magnus Carlsen
Magnus Carlsen lindi më 30 nëntor 1990, në qytetin Tensberg, Norvegji. Ai u rrit në familjen e inxhinierit Henrik Carlsen, i cili ishte një lojtar serioz shahu me një vlerësim Elo prej 2100 pikësh. Përveç Magnu-sit, prindërit e tij kishin 3 vajza: Hellen, Ingrid dhe Signa.

Fëmijëria dhe rinia
Edhe në fëmijërinë e hershme, kampioni i ardhshëm demonstroi aftësi të jashtëzakonshme. Në moshën 4 vjeçare, ai kujtoi përmendsh emrat e të gjitha 436 qyteteve komunale në vend.

Përveç kësaj, Magnus njihte të gjitha kryeqytetet e botës, si dhe flamujt e secilit shtet. Më pas, filloi të mësonte lojën e shahur. Vlen të përmendet, se interesi i tij i vërtetë për këtë lojë, u shfaq në moshën 8 vjeçare.

Gjatë kësaj periudhe, Carlsen filloi të studionte mbi shahun dhe të aktivizohej në turne. Në të njëjtën kohë, i pëlqente të zhvillonte lojëra blitz në Web. Kur mbushi 13 vjeç, Microsoft dërgoi familjen Carlsen në një turne njëvjeçar.

Menjëherë, Magnus u parashikua si një kampion i ardhshëm. Loja fenomenale e djalit, arriti të mposhtë mjeshtrat e shahut.

Shahu
Nga mosha 10 vjeç, Magnus ishte trajnuar nga Torbjörn Ringdal Hansen, një student i kampionit dhe mjeshtrit norvegjez Simen Agdestein. Një fakt interesant është se, ai e inkurajoi djalin që të studionte librat shkollorë të lojtarëve rusë.

Pas disa vitesh, vetë Agdestein ishte mësuesi i Carlsen-it. Djali përparoi aq shpejt, sa vetëm 13 vjeç u bë një nga mjeshtat më të rinj në botë. Në vitin 2004, u shpall nënkampion i botës, në Dubai.

Në Islandë, Magnus mundi ish-kampionin e botës Anatoly Karpov dhe barazoi me një tjetër ish-kampion, Garry Kasparov. Nga ai moment, në biografinë e tij, norvegjezi filloi të përparonte edhe më shumë dhe të provonte epërsi ndaj kundërshtarëve.

Në vitin 2005, Carlsen u përfshi në listën TOP-10 të lojtarëve më të fortë në kampionatin botëror, pasi kishte arritur të konfirmonte titullin e shahut më të fortë në botë, dhe, përveç kësaj, më i riu.

Në vitin 2009, Garry Kasparov u bë trajneri i ri i të riut. Sipas mentorit, ai ishte i impresionuar nga talenti i norvegjezit, pasi kishte arritur ta “tërhiqte” atë në zhvillimin e hapjes. Kasparov vuri në dukje intuitën unike të Magnus-it, që e ndihmon si në fushatat e shpejta edhe në ato tradicionale.

Një fakt interesant është se Carlsen, mori nofkën “Chess Mozart” për lojën e tij virtuoze. Në vitin 2010, vlerësimi i tij në Elo arriti – 2810 pikë, falë të cilave norvegjezi u bë shahisti numër 1 më i ri në histori – 19 vjet dhe 32 ditë.

Në vitin 2011, Magnus arriti të mposhtte kundërshtarin e tij kryesor, Sergei Karjakin. Çuditërisht, në moshën 12 vjeç dhe 211 ditë, Karjakin u bë Grandmasteri më i ri në histori, duke hyrë në “Guinness”.

Pas 2 vitesh, Magnus ishte në renditjen e njerëzve më me ndikim në planet. Në vitin 2013, masteri u bë kampioni i 13-të botëror i shahut, duke u bërë i famshëm në mbarë botën.

Vitin pasues, vlerësimi i djaloshit në Elo ishte vlera fantastike: 2882 pikë! Në vitin 2020, ky rekord nuk mund të thyhej nga asnjë lojtar shahu, përfshirë vetë Magnus-in.

Stili i lojës
Norvegjezi konsiderohet si një lojtar universal, duke theksuar se ai është veçanërisht i mirë në lojën e mesme (në fazën tjetër të lojës së shahut, pas hapjes) dhe në lojën e fundit (pjesa e fundit e lojës).

Lojtarët më të famshëm, e përshkruajnë Carlsen-in si një lojtar fenomenal. Mjeshtri i Madh Luc van Wely deklaroi se, kur të tjerët nuk shohin asgjë në një pozicion, ai thjesht fillon të luajë “. Ai shtoi gjithashtu, se, Magnus është një psikolog i hollë, që kurrë nuk dyshon se herët a vonë, kundërshtari do të bëjë një gabim.

Shahisti sovjetiko-zviceran Viktor Korchnoi, argumentoi se suksesi nuk varet aq shumë nga talenti sesa nga aftësia për të hipnotizuar kundërshtarin. Ndërsa më herët, Mjeshtri i Madh Evgeny Bareev, theksoi se Carlsen luan aq shkëlqyeshëm, sa të krijohet përshtypja se i mungon sistemi nervor.

Përveç se me Moxartin, stilin e lojës së tij e krahasojnë me amerikanin Bobby Fischer dhe Letonishtin Mikhail Tal. Norvegjezi vazhdon të marrë pjesë në turne të mëdha, duke fituar çmime. Në vitin 2020, ai arriti të thyejë rekordin botëror duke luajtur 111 lojëra të pamposhtura. Tanimë, kampioni i botës numëron mbi 1,3 milion ndjekës në Instagram, të cilët do ta ndjekin deri në… Durrës.

achf.org.al

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts