CHAMPIONS LEAGUE: KUPA EUROPIANE E KLUBEVE 2023

“Tirana shënon fitoren e parë”

Kemi hyre ne gjysmen e dyte te gares, duke lene pas rezultatet e turit te katert, te cilat ishin shume te ngushta! Luhet shume forte, si ne krye te tabeles, ashtu edhe ne fund te tabeles! Ne garen e meshkujve,4 ekipe kane kaluar ne krye te klasifikimit dhe te katerta kane nga 4 fitore! Ekipet “Offerspill Sjakklubb” , “Asnieres- Le Grand Echiquier”, “Novibar” dhe “Superchess” kane bere nje shkeputje qe per momentin nuk eshte e vogel dhe kontributi kryesor I ketyre ekipe eshte jane shahistat me emer si nr.1 I botes M.Carlsen, ish- kampioni i botes V. Anand , dhe mjeshtra te medhenj si H. Martirosyan, A. Guirrajo, J. Forest etj.

Me ne fund edhe ekipet shqiptare u zgjuan pervec “Teuta” i cili humbi nga ekipi belg ” KSK Rochade” ku ne perberje kishin 4 GM, 1 IM dhe 1 FM. ” Partizani” fitoi 4,5- 1,5 me ekipin finlandez ” HSC Helsnki Street Chess dhe ” Butrinti” fitoi 3,5-2,5 ndaj ekipit te Wellsit ” White Knights”.

Ne grupin e femrave, takimi kryesor ishte ” Garuda Ajka BSK” kunder “Tajfun SK Ljubiana”, me fitoren e ekipit slloven me rezulatatin 2,5-1,5. Me keto rezultate, ekipi slloven renditet ne vend te pare me 8 pike, ndersa ekipi ukrainas ka 1 pike me pak. Ne turin e peste, ndeshja mes ketyre ekipeve kryesuese do te jete percaktuese per titull! Nga ekipet tona, ekipi ” Tirana” shenoi fitoren e pare ndaj ekipit islandez ” Taflfelag Gardabaejar ” me rezulatin 2,5-1,5.

Ekipi i Teutes pesoi humbjen e dyte me ekipin maqedonas ” MSK Centar Acceko See” 2,5-1,5 , ku ne perberje ekipi maqedonas kishte 2 IM dhe 2 WGM! Barazimi I Stefanoves me Stravoula dhe fitorja shume e bukur e Klerit me mjeshtren e madhe serbe M. Gajcin nuk I mjaftuan ekipit. Ne turin e peste besojme se do ta pasurojne me shume dhe ekipet qe ndjekin me te miret do te rrezikojne, sepse kjo eshte e vetmja mundesi qe ata te ngjiten lart! /achf.org.al

📷Fotografia: Niki Riga

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts