CHAMPIONS LEAGUE: KUPA EUROPIANE E KLUBEVE 2023

Ashtu sic e parashikuam, lufta sportive arriti kulmin ne turin e peste, ku pretedentet kryesore ” perplasen briret”!
Takime shume te forta, nivel i larte, impenjimi i jashtezakonshem ne te gjithe tavolinat ku luante katershja e pare e armatosur deri ne ‘ dhembe’ me super GM!

Si gjithmone, diferenca kryhet nga me i miri dhe me i miri doli padyshim norvegjezi M. Carlsen, qe me nje loje autoritare, tamam si nje sundimtar i dha nje leksion te mire shahistit gjerman V. Keinmer, i cili ishte i vetmi qe e kishte mundur ne nje round M. Carlsen ne kupen e botes! Kjo fitore e madhe vendosi ekipin norvegjez ” Offerspill Sjakklubb ” ne krye te klasifikimit duke pasur tashme vetem nje kundershtar dhe ky eshte ekipi rumun ” Superchess” , i cili kreu fitoren e peste mjaft bindese ndaj ekipit francez ” Asnieres- Le Grand Etiquette ” , ku fitoren ekipit ia dha GM V. Fedoseev! Takimi direkt do te jete vendimtare, ku pritet nje ndeshje e madhe, pasi 2 ekipe kane potenciale shume te fuqishme!

Ekipet e tjera jane 2 pike larg, dhe mundesia per te konkurruar ekipet e para eshte pothuajse e pamundur.
Ekipet e Shqiperise pesuan humbje: Teuta 1.5 – Wasaa SK 4.5
K.B.S 5 – Butrinti 1
Celtic Tigers 3.5- Partizani 2.5
SOSS 4 – Tirana 2


Flasim per ngjarjet qe jane zhvilluar tek femrat. Jashte parashikimit, ne krye te klasifikimit kaloi ekipi i Ukraines. Turin e peste shkaktoi surprizen duke mundur kryesuesit sllovene, ku deri me tani kishin performancen me te mire dhe ishin pretendente kryesore per titull! Keshtu gjerat jane permbysur dhe aktualisht, ne baze dhe te cifteve qe do luhen ne turet e ardhshem, situata eshte e paqarte pasi 7 ekipe kane mundesi qe te dalin fitues!

Duhet vecuar ekipi i forte i Ukraines, ku ne perberje ka ish- kampionen e botes A. Ushenina , 1 GM dhe 2 IM. Vlen te theksohet fitorja e ekipit rumun ” Superchess” me ekipin serb 2.5 -1.5, si dhe fitorja e ekipit hungarez me ekipin maqedonas 3-1. Mendohet qe ne dy turet e fundit mund te sillen edhe surpriza, pasi po t’i vendosim ne peshe, jane te perafert. A do te ndryshojne rolet? Le te shohim ne vijim! Ekipet shqiptare humbasin:
Shachgesellschaft Solingen 2.5 – Teuta 1.5
Galaxias Sports Club 4- Tirana 0
Ne perfundim mund te themi qe kampionati eshte i forte, me spostime vendesh nga turi ne tur dhe kjo po i jep shume bukuri ketij altiviteti kaq te rendesishem!

Kristaq Andoni

achf.org.al

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts